woensdag 13 januari 2016

2016 - ROKIEM HIERONIMA BOSCHA









W Holandii rok 2016 został ogłoszony Rokiem Hieronima Boscha. Z okazji 500 rocznicy śmierci tego wybitnego artysty Muzeum Het Noordbrabants w ’s-Hertogenbosch przygotowuje największą do tej pory retrospektywę dzieł malarza.
Hieronim Bosch, Sąd Ostateczny
Hieronim Bosch, Sąd Ostateczny
Przez 12 miesięcy niderlandzkie instytucje kulturalne będą oferować specjalne wydarzenia poświęcone twórczości zmarłego dokładnie 500 lat temu Hieronima Boscha (ok. 1450-1516). Uważany za najwybitniejszego twórcę jakiego zrodziły Niderlandy na styku późnego gotyku i renesansu, Bosch przez całe życie związany był z położonym w centralnej Holandii miastem ‚s-Hertogenbosch (Den Bosch). Tu mieszkał i pracował i to właśnie na jednym z miejskich placów, przed budynkiem dawnej pracowni artysty rozpocznie się oficjalne otwarcie Roku Boscha.
Głównym wydarzeniem kulturalnego święta będzie zaplanowana na 12 lutego 2016 r. wielka retrospektywa dzieł malarza pt. „Visions of a Genius”, która odbędzie się w lokalnym Muzeum Het Noordbrabants. Na wystawę złoży się 20 prac malarskich, 19 rysunków, a także panele ołtarzowe i tryptyki.
Hieronim Bosch, Człowiek drzewo
Hieronim Bosch, Człowiek drzewo
Specjalnie na tę okazję – która z założenia ma być największą jak do tej pory ekspozycją dzieł mistrza – prace Boscha zostaną sprowadzone z najważniejszych instytucji muzealnych z całego świata. Dodatkowo, prezentacje uświetnią dzieła, które przez ostatnie kilka lat poddane były gruntownym badaniom i renowacjom konserwatorskim, w ramach międzynarodowego „Bosch Research and Conservation Project”. Projekt pozwolił m.in. na przypisanie Boschowi autorstwa jednego z rysunków „Infernal Landscape”, który do tej pory określony był jako dzieło pochodzące z warsztatu mistrza. Poza pracami Boscha wystawa uzupełniona będzie o dzieła autorstwa jego uczniów i naśladowców oraz artystów współczesnych, którzy w swojej sztuce nawiązują do dorobku Holendra.
Rok Boscha wzbogacony będzie także o inne kulturalne atrakcje z dziedziny sztuk wizualnych, teatralnych i muzycznych. Z zapowiedzianych wydarzeń do najciekawszych należą m.in. przeglądowa wystawa grafik autorstwa Boscha oraz prac współczesnego artysty Jana Fabre – zaplanowana przez Muzeum Het Noordbrabants. Ponadto trzy prezentacje przygotowywane przez Stedelijk Museum w Den Bosch, których motywem przewodnim będą tematy zaczerpnięte z obrazów Boscha: pokusa, grzech i sąd – do których odnosić się będą artyści tacy jak: Jake i Dinos Chapman, Pippiloti Rist, Gabriel Lester, Jeroen Kooijmans, a także Nacho Carbonell i Fernando Sánchez Castillo.
m.m
Zdj. (góra): Hieronim Bosch, Wędrowiec
LOGO RiSi

zondag 10 januari 2016

NARODOWE SWIETO TULIPANOW W HOLANDII







16 stycznia w Holandii jest Narodowy Dzień Tulipanów.


Wtedy tez rozpoczyna sie  sezon na tulipany i potrwa aż do końca kwietnia.
Holenderscy hodowcy kwiatow wystawia w tym dniu swoje  tulipany na głównym placu w Amsterdamie - Plac Dam (Dam Plein)
Plac Dam pokryje sie caly pelny kolorowymi tulipanami! Kazdy tam moze wejsc i zerwac tulipany zupelnie gratis!

























AKIANE KRAMARIK







Akiane Kramarik urodziła się w Mount Morris, w stanie Illinois, jej matka jest Litwinką, a jej ojciec Amerykaninem. Dziewczyna jest cudownym dzieckiem.
Akiane jest przede wszystkim malarzem-samoukiem.  Uważa ona jednak, iż Bóg ją prowadzi, co z początku było wielkim zaskoczeniem dla jej rodziny, która to nie była religijna a więź z Panem Bogiem uzyskała dzięki Akiane. Akiane zaczęła rysować w wieku czterech lat, malować - w wieku 6 lat. Rysowala symboliczne wizje raju i powtarzala caly czas ze kontaktuje sie z Bogiem, ktory ja sobie upodobal. ``Pokazal mi gdzie mieszka, i wchodzil po przejrzystych schodach. Nizej byly tryskajace wodospady`` -opowiada Akane.  Pisać wiersze zaczela w wieku siedmiu lat. Swój pierwszy autoportret sprzedała za 10.000 dolarów. Znaczna część pieniędzy ze sprzedaży jest przekazywana przez Akiane na rzecz organizacji charytatywnych.
Według Kramarik, jej sztuka jest inspirowana wizjami nieba i osobistym połączeniem się z Bogiem. Sztuka Kramarik jest połączeniem realizmu, ekspresjonizmu i sztuki religijnej. Na jej obrazach pojawiają się często dzieci z różnych kultur świata, bo Akiane kocha wszystkie maluchy. One są szczególnie ważne dla jej duchowej misji.
W wieku 10 lat, dziewczyna pojawiła się w The Oprah Winfrey Show, natomiast w CNN wystąpiła w wieku 12 lat.
Jej obraz Jezusa zdumiewajaco przypomina oblicze Jezusa z Calunu Turynskiego.
Akiane zaczela interesowac sie Buddyzmem, Islamem, Chrzescijanstwem , Judaizmem ale nigdzie tam nie bylo takiego samego obrazu Boga i Nieba jakie ona widywala..
-``Bog kazal mi zapamietac Tysiaca Madrych slow zapisanych na zwoju , ktory nie wyglada jak papier , lecz bardziej jak mocne swiatlo- mowi Akiane - ``Moja pamiec w jednej chwili zostala wypelniona `` .
Nigdy nie poszla do szkoly . Rodzice zdecydowali ze na nauke w domu, jak przez stulecia ksztalcono arystokratyczne dzieci.
Codzinnie wstaje o 4 rano , medytuje i idzie do pracowni by tworzyc.
``Kiedy maluje , czuje tak mocno obenosc Boga , jakby caly czas siedzial obok mnie. ``
Rodzice Akiany zrozumieli, ze sa swiadkami cudu , ich dziecko sprawilo ze nawrocili sie.
























 





 





vrijdag 8 januari 2016

MARTA JULIA PIORKO -UBRAC SIE W SZTUKE







Absolwentka ASP w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki, na kierunku Malarstwo. Dyplom w 2007 r. w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. Obrazy Marty Julii Piórko to sugestywne wizje, którym towarzyszy aura subtelnego niepokoju i melancholii. Dzięki połączeniu przekonywającej, realistycznej techniki z pop surrealistyczną narracją, wykreowała niepowtarzalny styl. Tu, niczym w marzeniach sennych, przeszłość miesza się z teraźniejszością, a postaci z róznych epok odnajdują się w tej samej przestrzeni dzięki wspólnym obawom i pragnieniom.

Hipnotyczny urok obrazów Marty Julii Piórko zwraca uwagę kolekcjonerów na całym świecie. Publikacje jej prac można zobaczyć między innymi w polskich i amerykańskich magazynach jak: Czas na wnętrze, Prestiż, Artysta i Sztuka, Catapult, Filgree

Oryginalna  basniowa sztuka i niepowtarzalny styl Marty Julii Piorko jest do zamowienia rowniez na ubraniach, obok jej wlasnych prac , mozna ubrac sie rowniez w sztuke znanego polskiego artysty malarza KAROLA BAKA ! , ktorego obrazy nieziemsko pieknych kobiet -bogin sa znane na calym swiecie i inspiruja nowe pokolenia.






``GALAKTYCZNA DAMA`` - KAROL   BAK.


PODUSZKA ``CMA`` -  KAROL  BAK
 







``BAROK``  - MARTA  JULIA PIORKO


TORBA ``NIEWOLNIK``  - MARTA JULIA PIORKO

SKLEP INTERNETOWY PIORKO :







BLOG  ARTYSTKI :  WWW.MARTAJULIAPIORKO.BLOGSPOT.COM
STRONA  ARTYSTKI: WWW.MARTAPIORKO.PL








donderdag 7 januari 2016

KRYSTYNA RUMINKIEWICZ







Krystyna Ruminkiewicz ur. w 1961r. Artysta plastyk. Członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików . Tworzy w różnych technikach malarskich. Inspiracje czerpie z podróży i licznych plenerów malarskich.
Z obfitej twórczości pani Krystyny najbardziej charakterystyczna jest seria jej obrazów przedstawiających kobiety. Hipnotyzująca wielość twarzy, przez które prześwieca jednak zawsze jedna kobieta, zupełnie jakby twarz kobiety była miejscem, przez które piękno przenika do świata. W każdej twarzy odnajdujemy manifestację wiecznej kobiecości.
Twarz kobiety jest glownym elementem tworzącym przekaz obrazu, nawet jeśli wydaje się wpleciona w mozaikę innych twarzy. Najczęściej to twarze spokojne, zamyślone, może nieobecne... A może to tak specyficzne dla wielu kobiet ciche cierpienie, które przemawia z tych obrazów, połączone z akceptacją i zgodą na to, jak jest...... 
                                                                                                                                                   wg dr hab. Mirosława Piróga - Uniwersytet Śląski


Pani Krystyna Ruminkiewicz ma  na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jest właścicielką galerii, gdzie prezentuje nie tylko swoje prace malarskie, ale również inne wyroby artystyczne. Jej prace można oglądać w wielu galeriach w Polsce i galeriach internetowych.
Zapraszam na moją stronę.












WROCLAW -KULTURALNA STOLICA EUROPY w 2016!



Wroclaw jest kulturalna stolica 2016 roku.
15-17 stycznia jest otwarcie.


www.wroclaw2016.pl







 
Polskie Biuro Turystyczne w Holandii zaprasza na coroczna gielde w Utrechcie
 na 13 stycznia o 12.00



NIE TYLKO TULIPANY







Państwowe Muzeum Schwerin / Ludwigslust / Güstrow, mające siedzibę w czterech miejscach, związanych historycznie z władcami wielkiego księstwa Meklemburgii, poprzez swe cenne zbiory sztuki oraz działalność naukową i wystawienniczą, stanowi nie tylko interesujące  zwierciadło ponadtysiącletniej historii sąsiadującego z Pomorzem regionu, ale także fundament tożsamości kulturowej dzisiejszego kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie.
W otwartym w 1882 roku, prekursorskim pod względem rozwiązań technicznych gmachu muzeum w Schwerinie udostępnione zostały publicznie zbiory książęce. Do dziś, w prawie niezmienionym budynku, zgodnie współegzystują pod jednym dachem dzieła sztuki dawnej i nowoczesnej, zbiory sztuki użytkowej oraz zabytki archeologiczne. Nieopodal Galerii Starych i Nowych Mistrzów oraz Starego Ogrodu znajduje się dawna rezydencja władców wielkiego księstwa Meklemburgii i Schwerina, współcześnie zaś siedziba parlamentu krajowego. Zamek, będący przykładem dziewiętnastowiecznego romantycznego historyzmu, wraz z otaczającym parkiem i jeziorem stanowi pełne uroku unikatowe założenie rezydencjonalne. Pozostałe dwie siedziby  muzeum są zlokalizowane poza Schwerinem. W Ludwigslust mieści się imponujący swym rozmachem barokowy pałac otoczony największym w północnych Niemczech parkiem krajobrazowym w stylu angielskim. W Güstrow zaś znajduje się zbudowany w drugiej połowie XVI wieku, inspirowany włoską architekturą, późnorenensansowy zamek, rezydencja księcia Ulryka, współcześnie bardziej kojarzony z postacią Albrechta Euzebiusza von Wallensteina, słynnego polityka i wodza wojny trzydziestoletniej.
O ogólnoniemieckiej randze i międzynarodowym znaczeniu muzeum w Schwerinie decyduje przede wszystkim nowożytna kolekcja malarstwa niderlandzkiego, holenderskiego i flamandzkiego. Gościnne przestrzenie ekspozycyjne Muzeum Narodowego w Szczecinie w gmachu przy Wałach Chrobrego wypełni zestaw 120 dzieł, stanowiących cześć najnowszych zbiorów Państwowego Muzeum w Schwerinie, a pochodzących z przekazanej w darze w 2013 roku kolekcji Christopha Müllera. Christoph Müller – dziennikarz, felietonista i wydawca związany z zachodnioniemieckim dziennikiem „Tagesspiegel” oraz jedną z najbardziej zaangażowanych politycznie niemieckich gazet lokalnych „Schwäbisches Tagblatt” – zainteresował się sztuką dawnych mistrzów w 1986 roku. Po upływie dwóch dekad jego kolekcja stała się jednym z najważniejszych prywatnych zbiorów w Niemczech. W 2007 roku 130 grafik i 235 rysunków trafiło do berlińskiego Gabinetu Rycin Państwowych Muzeów Sztuki Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego. W 2012 roku kolekcjoner przekazał z kolei 100 grafik kolońskiemu Wallraf-Richartz-Museum, a rok później najważniejsza część kolekcji, ponad 150 obrazów, została ofiarowana Państwowemu Muzeum w Schwerinie.
Prezentowana w Szczecinie, w swej lwiej części kolekcja Christopha Müllera, określana jako największy przekaz sztuki dawnej w powojennych Niemczech stwarza sposobność zapoznania się z niezwykłym przemysłem artystycznym szesnastowiecznych Niderlandów oraz siedemnastowiecznych Holandii i Flandrii. Rola obrazu w życiu codziennym społeczności tego kręgu kulturowego jest nieporównywalna z żadnym innym społeczeństwem w Europie – zarówno pod względem liczby i popularności dzieł, jak i ich innowacyjności technologicznej oraz tematycznej. Ten swoisty „głód obrazów” zrodził lub dynamicznie i oryginalnie rozwinął podstawowe gatunki malarskie: storię, portret, pejzaż (w tym charakterystyczny typ krajobrazu morskiego, czyli marinę), scenę rodzajową  i martwą naturę. Jednocześnie prezentowane obrazy składają się na interesującą i reprezentatywną panoramę nie tylko problemów artystyczno-stylistycznych epoki, ale także zagadnień wyrażających zarówno etos mieszczańskiego życia Holendrów, protestanckiego życia domowego i rodzinnego, z jego cnotami skromności, powściągliwości, pracowitości, skrzętności, jak i flamandzkich dekoracyjności oraz przepychu. Każdy z sześciu działów wystawy reprezentować będą w Szczecinie znaczące nazwiska między innymi takich twórców, jak: Hans von Aachen, Hendrick van Balen, Richard Brakenburgh, Jan Brueghel Starszy, Edward Collier, Gillis van Coninxloo, Benjamin Cuyp, Dirck van Dalen, Karel Dujardin, Frans Francken II, Reynier de la Haye, Johannes Davidsz Mijtens, Nicolaes  Cornelisz. Moeyaert, Gillis Mostaert, Pieter Neeffs Młodszy, Jan Porcellis,  Paulus Pietersz. Potter, Hendrik van Steenwijck Starszy, Michael Sweerts, Gililis van Valckenborch i Hendrick Cornelisz van Vliet oraz Isaac Adamsz. Willaerts.
Wystawie towarzyszy dwujęzyczny, polsko-niemiecki, obszerny, bogato ilustrowany katalog, który nie tylko dokumentuje prezentowane w Szczecinie dzieła, ale także stanowi swoisty przewodnik po historii i kolekcji Państwowego Muzeum w Schwerinie.
Realizacja przedsięwzięcia, opartego na ścisłej współpracy naukowej i organizacyjnej dwu muzeów ze stolic sąsiadujących ze sobą regionów Europy – kraju związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz województwa zachodniopomorskiego – nabiera szerszego wymiaru europejskiego, bowiem ów polsko-niemiecki dialog dokonuje się za pośrednictwem sztuki holenderskiej i flamandzkiej złotego wieku.
Wystawa prezentująca cenne zasoby sztuki niderlandzkiej, holenderskiej i flamandzkiej Państwowego Muzeum w Schwrinie, pochodzące z kolekcji Christopha Müllera, to pierwszy etap współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie. W 2016 roku planowana jest prezentacja wyjątkowego skarbu Muzeum Narodowego w Szczecinie – kolekcji rysunków Tiepolów, rodziny wybitnych włoskich artystów doby baroku w stolicy Meklemburgii-Pomorza Przedniego. W perspektywie 2017 roku rozważana jest prezentacja w Szczecinie kolekcji prac Marcela Duchampa, przechowywanej w Schwerinie.

miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
czas trwania: 25 listopada 2015 – 10 kwietnia 2016
otwarcie wystawy: 25 listopada 2015 (środa), godz. 18.00
kuratorzy: dr Gero Seelig, dr Dariusz Kacprzak
organizatorzy: Staatliches Museum Schwerin / Ludwigslust / Güstrow, Muzeum Narodowe w Szczecinie
patronat honorowy:
Rolf Nikel, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Rzeczypospolitej Polskiej
Paul Bekkers, Ambasador Królestwa Niderlandów w Rzeczypospolitej Polskiej
Erwin Sellering, Premier Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie
Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
CODART – International Council for Curators of Dutch and Flemish Art


Informacja: Muzeum Narodowe in Szczecin www.muzeum.szczecin.pl


POWITANIE



Nowy Rok sie zaczal.


Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 2016! Aby byl on  pelen milosci, obfitosci wszelakiej , inspirujacy i prawdziwie szczesliwy.


Noworoczne Pozdrowienia ,




Minerva Management